Kdysi byl telefon prostě telefon. Poměrně jednoduchý aparát napájený ze zásuvky a připojený šňůrou k lince, tedy k pevné síti, kterou se zvuk přenášel. Někdy na žádané telefonní číslo, někdy jinam, to podle toho, jak se povedlo spojení nějaké té telefonní ústředně. A někdy se člověk také nedovolal, to když se třeba někomu někde podařilo překopnout kabel. Ale to už je minulost. To už se nestává. Dnes už máme v naprosté většině případů mobilní telefony, u kterých nehrozí poškození linky ani to, že by to v ústředně nedopatřením přeskočilo někam jinam. A jestli může někdo takové změny litovat, pak snad jedině podvratné živly, které nás s pomocí dialerů nelegálně přepojovaly na drahé telefonní linky, načež jsme se my, tehdejší uživatelé takového internetového spojení, nedoplatili.
Dnešní telefony, samozřejmě ty mobilní, jsou už docela jiné. Daleko dokonalejší ve všech ohledech. Snad jedině s výjimkou toho, že pevnou linku nebylo možné nikde zapomenout nebo ztratit. A tak si kupujeme zpravidla nejen mobilní telefony jako takové, ale i různé příslušenství podle toho, k čemu a jak chceme takové telefony využívat. Příslušenství pro iPhone 16 tedy sestává z toho, co bychom si dřív třeba neuměli ani představit.
Kdybychom sháněli gadgety, pouzdra nebo kryty na pevnou linku, byli bychom každému jenom pro blázny, ani ochranná skla nebo fólie se tehdy neuplatnily, stejně jako nabíjecí kabely a držáky do auta nebo handsfree. Zatímco u nových mobilů se to všechno hodí. Stejně jako i audio adaptér do auta, sluchátka nebo bezdrátové reproduktory. Díky tomu můžeme využívat moderní telefony podobně, jako tomu bylo u socialistických reklam na kuře. „Stokrát jinak.“ A co dnes naopak u u nás používaných telefonů ve srovnání s dobou ‚minula‘ obvykle schází? Pochopitelně odposlech, díky kterému víme o obsahu svých rozhovorů jenom my, a ne státní moc.