Když se podíváme na statistiky, zjistíme, že případů cukrovky u nás stále přibývá. Jistě, není to ani zdaleka neznámá nemoc, ovšem v posledních letech postihuje stále větší procento populace. To samozřejmě není ideální, neboť to představuje další náklady pro zdravotní pojišťovny, které těmto lidem hradí péči. Je proto dobré se podívat, co vše k jejímu vzniku přispívá a jak se jí pokud možno vyhnout.

 

V první řadě je zde nutné zmínit dědičnost. Podobně jako u rakoviny se dědí i sklony k cukrovce. Jistě, to, že ji měla vaše babička i prababička neznamená, že ji budete mít také, ovšem šance, že tomu tak bude, je mnohem vyšší. Z tohoto pohledu je vhodné znát svou rodinnou zdravotní historii. Je to ostatně něco, na co se vás budou případně v diabetické poradně ptát.

 

léky na cukrovku

 

Dále je to životospráva. Navzdory obecnému přesvědčení nemá na vznik cukrovky až takový vliv to, kolik sladkého sníme, i když přemíra cukru tělu samozřejmě nijak neprospívá. Jde tu spíše o celkové stravovací návyky a míru pohybu. Jednoduše řečeno, obézní lidé jsou k cukrovce druhého typu mnohem, mnohem náchylnější.

 

glukometr a cukřenka

 

A to je právě ten největší problém. Obézních lidí v současnosti přibývá, a spolu s tím roste i počet takzvaných cukrovkářů. Mnozí z nich na tento problém přijdou navíc až příliš pozdě, kdy už se nedá moc dělat, nehledě na fakt, že ve starším věku může působit skutečně velké problémy, neboť ovlivňuje srdce, ledviny, ale například i zrak. O diabetických nohách slyšel ostatně snad každý z nás.

 

Pokud tedy chceme tomuto onemocnění předejít, je dobré mít zdravý životní styl. To však neznamená jen být hubený, ale také se správně stravovat, pokud možno s minimem rychlých cukrů. Rozhodně se pak také vyplatí si jej nechat čas od času změřit, včetně toho dlouhodobého, který glukometry nezměří. Ten je totiž mnohem lepším indikátorem cukrovky.