To, že jsme uprostřed technické revoluce, asi není třeba říkat. Důkazy o tom vidíme všude kolem sebe. Všude vidíme stále nové zázraky techniky, v reklamách nám neustále představují nejrůznější vylepšení a nové modely zařízení. To se týká jak počítačů, tak i mobilních telefonů nebo počítačů. Pro mnoho z nás je to samozřejmě dobrá zpráva, a všech těchto vylepšení využíváme. Zvláště proto, že nám obvykle značně zjednodušují život. Proto je všechny nadšeně využíváme. Jen málokdy se ptáme na to, zda nám díky tomu nehrozí i nějaká rizika.

 

chytré hodinky má dnes skoro každý

 

Pravdou je, že existují, mnohdy jsou docela vážná. To samozřejmě neznamená, že bychom se měli všech těchto výdobytků civilizace vzdát. Ovšem je potřeba, abychom si jich byli vědomi a brali je v úvahu. Tím prvním je fakt, že se může snadno vytvořit závislost. To platí především o mobilním telefonu, avšak internetové hry či počítač samotný mohou působit naprosto stejně. Je tedy dobré být si toho vědom a dělat opatření, aby k tomu nedošlo, například občasným „technologickým detoxem“.

 

příklad chytré domácnosti

 

Pak je zde se také fakt, že všechna naše zařízení se stávají pomocí wi-fi a internetu stále více propojenými. Díky tomu je můžeme ovládat na dálku, což je rozhodně výhodné a především pohodlné. Znamená to však také možnost přístupu pro hackery, kteří se nám mohou nabourat do sítě. A čím více přístrojů máme takto propojených, tím více možností vstupu mu poskytujeme.

 

V neposlední řadě je zde fakt, že všechny tyto přístroje potřebují ke svému provozu elektřinu. A ta v současné době není zrovna nejlevnější. Navíc v případě výpadku budou vypnuta veškerá tato zařízení, což může mít nepříjemné následky. O možnosti požáru díky vadné elektroinstalaci ani nemluvě. O tom všem je nutné vědět, než si pořídíme například chytrou domácnost. Nic totiž není černobílé a je dobré znát nejen veškeré klady, ale také zápory dříve, než se rozhodneme k nákupu. Později bychom toho totiž mohli litovat.