Neustálý vývoj
Dokážeme stále vyrábět složitější a složitější výrobky, a to mnohdy i za nižší cenu, a to díky vývoji technologií, materiálů, softwaru a mnoha dalším faktorům. Třeba když si jdete zakoupit nový dotykový mobilní telefon třeba po třech letech, tak očekáváte, že ve stejné cenové kategorii seženete zařízení, které bude mít vyšší výkon, lepší fotoaparát, větší úložiště a další parametry. Požadavek mít postupně za stejnou cenu lepší produkty žene vývoj stále kupředu, přičemž někdy i vyšší cena při využití něčeho nového může mít u zařízení úspěch.
Samozřejmě velkou roli hraje také konkurenční boj, protože kdyby společnosti vyráběli stále to samé a jedna přišla s něčím inovativním, tak by dokázala převálcovat celý trh, což si ostatní rozhodně nenechají líbit. Rychlý vývoj lze vidět třeba v automobilismu, protože dnešní vozy dokážou mnohem větší než třeba před 20 lety. Samozřejmě je jinde i jejich spotřeba a emise.
Stroje místo lidí
Tento trend nastal již po první průmyslové technologii, přičemž už v této dob se potvrdilo, že mnohdy dokáží pracovat rychleji a efektivněji než lidí, takže jejich pořízením šli snížit náklady na výrobu každého kusu. Jednalo se však stále o stroje, které musel ovládat člověk. V dnešní době se však bavíme o automatizaci, kdy stroje po naprogramování vykonávají daný proces zcela samostatně. Takových strojů zde může být klidně více a navazovat na sebe, takže vytvoříme třeba celou jejich linku, kdy z polotovaru dostaneme až kompletně hotový výrobek.
Samozřejmě je to velká investice a odladit vše, aby na sebe hezky navazovala a výroba proběhla za krátký čas není jednoduché, ale skutečně to lze. Právě třeba v takových automobilkách jsou automatizované linky, díky kterým se za den vyrobí hned několik automobilů. Lidská manuální práce je však stále zapotřebí, protože někdy stále předběhne i specializované roboty.